Darmowa dostawa dla zamówień powyżej 199 PLN
000000000 Zadaj pytanie online
szukaj
Gdzie wyrzucić przeterminowane kosmetyki

Wiele osób zastanawia się, gdzie wyrzucić przeterminowane kosmetyki. Pojawia się wiele pytań: czy opróżnić opakowanie po kosmetykach przed wyrzuceniem, a jeśli tak, który pojemnik wybrać? Zajrzyj do artykułu, by rozwiać te wątpliwości raz na zawsze

Daty ważności kosmetyków

O tym, czy kosmetyk jest przeterminowany, dowiesz się sprawdzając jego datę ważności na opakowaniu. Gdzie ją znaleźć? Każdy kosmetyk dopuszczony do sprzedaży, w tym także kosmetyki naturalne, powinien zawierać datę ważności opatrzoną rysunkiem klepsydry lub wieczka z uchylonym denkiem. Te ikony to tzw. PAO (Period After Opening), czyli czas od otwarcia opakowania, w którym produkt zachowuje swoje właściwości i jest bezpieczny dla zdrowia.

Przy rysunkach znajdziesz także literę „M” jak „month/miesiąc” lub „Y”, czyli „year/rok” oraz liczbę, określają ilość miesięcy lub lat w jakich powinieneś zużyć kosmetyk od jego otwarcia, np. 12M, 1Y. Zdarza się, że data znajduje się na zgrzewie opakowania lub pod denkiem i jest poprzedzona skrótem „EXP” od „expiration day”, oznaczającego końcową datę przydatności, np. EXP12/20 mówi o tym, że kosmetyk powinien być używany nie dłużej niż do grudnia 2020 roku. Takiej informacji możesz również poszukać na stronie producenta, zapytać w sklepie internetowym w którym został kupiony produkt lub skorzystać z kalkulatorów online jak np. checkcosmetic.

W przypadku produktów, których data ważności wynosi ponad 30 miesięcy, jak np. niektóre aerozole, taka informacja nie jest wymagana. Wszystko to reguluje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) z 30 listopada 2009 r., dotyczące produktów kosmetycznych.

Gdzie wyrzucić przeterminowane kosmetyki?

Jeśli kosmetyki nie są w pełni opróżnione i zawierają resztkę produktu, który nie zostanie już zużyty, należy wyrzucić opakowanie z jego zawartością do pojemnika na odpady zmieszane. Uwaga! Nie opróżniaj opakowania na własną rękę, uwalniając zawartość kosmetyku np. do toalety. Oczyszczalnie ścieków niezbyt dobrze radzą sobie z filtracją takich niespodzianek, a te mogą dalej przedostać się do rzek lub wsiąknąć w glebę, wpływając negatywnie na ekosystem. Wyrzucenie zawartości kosmetyku do kosza również nie jest dobrym pomysłem. W zbyt długo otwartych kosmetykach rozwijają się bakterie przez które kosmetyk staje się toksyczny nie tylko dla posiadacza, ale także dla wszystkich organizmów, które spotka na swojej drodze.

Pamiętaj, że kosmetyk nie musi być przeterminowany, by był zepsuty. Niehigieniczne użytkowanie produktu np. nakładanie fluidu brudnymi palcami lub złe przechowywanie np. w ciepłym, nasłonecznionym miejscu, mogą prowadzić do rozwoju mikroorganizmów. Alarmującym sygnałem będzie zmiana zapachu kosmetyku, zwykle na zwietrzały i zjełczały, zmiana konsystencji lub nierównomierne rozprowadzanie, a także tworzenie się grudek i zbrylanie w przypadku kosmetyków sypkich. Także kosmetyki naturalne mogą zmieniać swoje właściwości przy nieprawidłowym przechowywaniu. Najbardziej wrażliwe na zmiany temperatury i nasłonecznienia są oleje, które powinny być przechowywane w niższej temperaturze i ciemnych opakowaniach, chroniących przed wpływem światła słonecznego.

Gdzie wyrzucić opakowania po kosmetykach?

Zupełnie inaczej wygląda kwestia składowania pustych opakowań po kosmetykach. Tutaj, zależnie od tworzywa w jakim znajduje się produkt, mamy kilka opcji.

Słoiczki po kremach, flakony perfum, lakiery do paznokci, fiolki z sebum i inne szklane opakowania wyrzuć do pojemnika na odpady szklane, oznaczonego niebieską naklejką. Zużyte tusze do rzęs, opakowania po fluidach i samoopalaczach, puste paletki po cieniach, korektory i inne tworzywa plastikowe wrzuć do kosza na metale i tworzywa sztuczne z żółtą etykietą. Do tego kosza powędrują także metalowe opakowania jak np. pomadki, wieczka i puszki.

Kartoniki i ulotki pozostaw w pojemniku na papier z kolorem niebieskim.

Uwaga! Pamiętaj, że zużyte chusteczki, waciki kosmetyczne, pałeczki do uszu i wszystkie produkty higieniczne, który miały kontakt z Twoim ciałem, muszą zostać wyrzucone do pojemnika na odpady zmieszane. Również brudny, tłusty papier np. zaplamiony olejkiem, nie nadaje się do dalszego recyklingu i powinien trafić do zmieszanych.

A co z opakowaniami łączonymi?

Wymienione wcześniej przykłady raczej nie budzą wątpliwości co do segregacji. A co w przypadku, gdy nasze opakowanie składa się z więcej niż jednego rodzaju tworzywa, np. szklane opakowanie perfum z metalowym rozpylaczem i plastikowym korkiem? W każdym przypadku, gdy mamy do czynienia z różnymi rodzajami materiałów, musimy odpowiednio je rozdzielić. Często będzie to wymagało użycia siły. W przypadku naszych perfum, plastikowy korek i metalowy rozpylacz powinny trafić do kosza na metale i tworzywa sztuczne, a szklany flakon do kosza na odpady szklane. Jeżeli te elementy są przymocowane na stałe i ich rozdzielenie sprawia dużą trudność, niestety muszą powędrować do kosza na odpady zmieszane.

By uniknąć takiej sytuacji, już na etapie zakupów warto wybierać kosmetyki w prostych, ekologicznych opakowaniach z jak najmniejszą ilością łączonych tworzyw. Najlepiej sprawdzą się kosmetyki w szkle, które świetnie nadaje się do recyklingu i może być przetwarzane w nieskończoność.

Kontakt
Pomoc w wyborze
Pomoc w wyborze
Napisz wiadomość
Formularz kontaktowy
  •  
Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl