Darmowa dostawa dla zamówień powyżej 199 PLN
000000000 Zadaj pytanie online
szukaj
Trądzik młodzieńczy, przyczyny, łagodzenie

Trudno jest chyba o większe utrapienie w młodym, nastoletnim wieku jak trądzik skórny. Chociaż przy okazji warto podkreślić, iż są osoby, które, niestety, borykają się z tym problemem przez całe życie.

Trądzik młodzieńczy - przyczyny

Mimo to najczęstszą z przyczyn powstawania trądziku są młodzieńcze zmiany hormonalne. Ale też mogą to być: stres, wysiłek, fizyczny i stan przedmiesiączkowy.

Trądzik powstaje w miejscach gruczołów łojowych i kiedy podczas nadmiernego rogowacenia skóry dochodzi do zatkania ujścia powstają wypryski, głównie na twarzy i plecach.

Trądzik młodzieńczy - rodzaje

Mamy też różne rodzaje trądziku, także w zależności od stopnia zaawansowania: zaskórnikowy, grudkowo-krostkowy i ropowiczy, trądzik różowaty. W wypadkach kiedy trądzik ma przebieg ostry pozostają na skórze nawet nieodwracalne zmiany w postaci niewielkich blizn. Toteż walkę z trądzikiem należy rozpocząć jak najszybciej.

Walka z trądzikiem nie jest łatwa, zwykle jest to choroba przewlekła i już na początku warto wiedzieć o tym, że walce z nią nie sprzyjają solaria.

Zalecenia przy walce z trądzikiem

Zaleca się już przy pierwszych objawach wizytę u dermatologa, który może zlecić stosowanie zarówno środków zewnętrznych, jak i doustnych.

W wypadku trądziku zaskórniakowego stosuje się zwykle leki zewnętrzne w postaci płynów, kremów lub emulsji. Część z nich zawiera mocznik (m.in: Kermuren, Cerkosol, Xserial), część - nadtlenek benzoilu (m.in.: Clearasil Uktea i Oxy).

Antybiotyki zazwyczaj stosuje się przy leczeniu trądziku grudkowo-krostkowego, chociaż tu też stosuje się leki zawierające nadtlenek benzoilu.

W wypadku trądziku ropowiczego stosuje się miedzy innymi izotretinoinę (Roaccutane - Roche). Dosyć skutecznym lekiem, działającym na wszystkie rodzaje trądziku jest kwas azelainowy. Bez recepty można dostać preparaty wspomagające, choćby - kwas salicylowy i kwas glikolowy. Popularna w leczeniu jest erytromecyna.

Domowe sposoby na trądzik

Jeśli idzie trądzik to zdecydowanie nie sprawdzają się domowe sposoby leczenia i tych koniecznie należy unikać, choćby proponowany czasem wywar z bratka. A już najbardziej szkodliwe są wszelkie próby fizycznego eliminowania wyprysków trądzikowych - to powoduje tylko nasilenie, a nawet zwiększenie objawów zapalnych.

Podkreślmy na koniec raz jeszcze - trądzik jest taką przypadłością, w wypadku której, już przy pierwszych objawach, należy udać się niezwłocznie do dermatologa.

Kontakt
Pomoc w wyborze
Pomoc w wyborze
Napisz wiadomość
Formularz kontaktowy
  •